Obkladové palubky: Krása dřeva pro váš interiér.

Obkladové Palubky

Výhody obkladových palubek

Obkladové palubky se staly oblíbeným řešením pro obklady stěn a stropů v interiérech i exteriérech. Jejich popularita pramení z mnoha výhod, které nabízejí. Dřevo, ze kterého jsou palubky vyrobeny, vnáší do prostoru přirozenou krásu a teplo domova. Přírodní materiál dokáže zútulnit jakýkoli interiér a dodat mu na eleganci. Obkladové palubky jsou navíc skvělým tepelným izolantem. Vytváří na stěně další vrstvu, která pomáhá udržovat teplo uvnitř a chlad venku. To se pozitivně projeví na vašich účtech za energie. Montáž obkladových palubek je poměrně snadná a rychlá, zvládne ji i zručný kutil. Na trhu je k dispozici široká škála dřevin, profilů a povrchových úprav, ze kterých si vybere opravdu každý. Snadná údržba je dalším plusem obkladových palubek.

Druhy dřeva pro palubky

Při výběru dřeva na palubky hraje důležitou roli nejen vzhled, ale i jeho vlastnosti a odolnost. Mezi nejoblíbenější druhy patří smrk, borovice, modřín a dub.

Smrk je cenově dostupný a snadno se s ním pracuje, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Borovice je odolnější vůči povětrnostním vlivům a má příjemnou vůni. Modřín je velmi tvrdé a odolné dřevo s dlouhou životností, ale patří k dražším variantám. Dub je luxusní volbou s vysokou odolností a krásnou kresbou, ale vyžaduje odbornou instalaci.

Pro venkovní použití je vhodné volit dřevo s vyšší odolností, jako je modřín nebo dub. Naopak pro interiér je možné použít i měkčí dřeviny, jako je smrk nebo borovice.

Montáž palubek: tipy a triky

Před samotnou montáží palubek je potřeba nechat je aklimatizovat v místnosti, kde budou instalovány, alespoň 48 hodin. Dřevo je přírodní materiál a reaguje na vlhkost a teplotu. Palubky se instalují na rošt z dřevěných latí, který zajistí dostatečnou ventilaci. Latě by měly být ošetřeny proti hmyzu a houbám. Montáž začíná od rohu místnosti a postupuje se směrem k oknu. Palubky se připevňují ke každé lati pomocí spon, hřebíků nebo vrutů. Důležité je dodržet dilatační spáry u stěn a stropu, aby mělo dřevo prostor pro případné roztahování a smršťování. Po montáži je vhodné palubky ošetřit ochranným nátěrem, který prodlouží jejich životnost a zvýrazní jejich krásu.

Údržba a ošetření palubek

Dřevěné palubky jsou krásným a nadčasovým prvkem interiéru, ale aby si zachovaly svůj vzhled a funkčnost, vyžadují pravidelnou údržbu. Frekvence údržby se liší v závislosti na typu dřeva, povrchové úpravě a míře opotřebení. Obecně platí, že palubky by se měly čistit od prachu a nečistot alespoň jednou týdně, a to ideálně vysavačem s jemným nástavcem nebo prachovkou. Mokré čištění by se mělo provádět pouze v případě potřeby, a to dobře vyždímaným hadříkem a speciálním čisticím prostředkem na dřevo. Pro oživení vzhledu a ochranu dřeva je vhodné palubky pravidelně ošetřovat olejem, voskem nebo lazurou. Tyto přípravky dřevo vyživují, chrání ho před vysycháním, UV zářením a drobnými škrábanci. Před aplikací jakéhokoli přípravku je důležité palubky důkladně očistit a nechat uschnout.

Inspirace: moderní interiéry s palubkami

Palubky už dávno nejsou jen doménou chat a chalup. Naopak, stávají se stále oblíbenějším prvkem moderních interiérů, kde vnáší dotek přírody, útulnosti a nadčasové elegance. Ať už preferujete minimalistický styl, industriální design nebo skandinávskou estetiku, palubky se dají snadno začlenit do jakéhokoli konceptu.

V moderních interiérech se uplatní především světlé dřeviny s jemnou kresbou, jako je smrk, borovice nebo javor. Tyto druhy dřeva opticky zvětšují prostor a dodávají mu vzdušnost. Palubkami můžete obložit stěny, stropy, ale i nábytek. Zajímavě působí také kombinace palubek s jinými materiály, například s betonem, cihlami nebo kovem.

Pokud toužíte po originálním a neotřelém interiéru, zkuste palubky namořit na netradiční barvu, například na bílou, šedou nebo černou. Vznikne tak neotřelý kontrast, který dodá vašemu domovu osobitý charakter.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: stavba

Autor: Jiří Němec

Tagy: obkladové palubky | materiál pro obkládání stěn a podlah