Vybudujte si vysněnou terasu: Průvodce výběrem terasových prken

Terasová Prkna

Výběr materiálu pro terasu

Při výběru materiálu pro vaši terasu je potřeba zvážit několik faktorů. Důležitá je odolnost materiálu vůči povětrnostním vlivům, jeho životnost a náročnost na údržbu. Samozřejmě hraje roli i vzhled a cena. Mezi nejoblíbenější materiály patří dřevo, wpc (dřevoplast), dlažba a kámen.

Dřevo působí na terase vždy útulně a hřejivě. Vyžaduje ale pravidelnou údržbu - natírání a ošetřování. WPC, kompozit dřeva a plastu, je nenáročný na údržbu a odolný. Dlažba je praktická a snadno se udržuje, existuje v mnoha designech a barevných variantách. Kámen je luxusní a nadčasový materiál, jeho pořízení je ale finančně náročnější.

Před finálním rozhodnutím si nechte od dodavatelů předložit vzorky a porovnejte si jejich vlastnosti. Nebojte se zeptat na reference a prohlédněte si realizované projekty.

Příprava podkladu pro prkna

Před samotnou pokládkou dřevěných prken je nezbytné věnovat dostatečnou pozornost přípravě podkladu. Ten musí být dokonale rovný, stabilní a suchý, aby se předešlo pozdějším problémům s podlahou, jako jsou vrzání, nerovnosti nebo plísně. Existuje několik typů podkladů vhodných pro pokládku dřevěných prken, mezi nejčastější patří betonový potěr, OSB desky nebo dřevěné hranoly.

U betonového potěru je důležité zkontrolovat jeho vlhkost, která by neměla překročit 2 %. Nerovnosti je nutné vyspravit nivelační hmotou a po jejím zaschnutí celou plochu důkladně očistit od prachu a nečistot. OSB desky se pokládají na rovný povrch a k sobě se spojují pomocí zámků. Důležité je dodržet dilatační spáry u stěn. Dřevěné hranoly se používají především u starších staveb a pokládají se na hydroizolační vrstvu. Vzdálenost mezi jednotlivými hranoly se volí podle tloušťky prken.

Montáž terasových prken

Před samotnou pokládkou terasových prken je potřeba mít připravený pevný a rovný podklad. Na něj se instalují nosné hranoly, nejčastěji z impregnovaného dřeva nebo hliníku. Důležitá je jejich správná rozteč, která se liší dle typu prken a zatížení terasy. Hranoly se kotví k podkladu pomocí vrutů do dřeva nebo speciálních terčů.

Pro montáž terasových prken se používají různé systémy. Oblíbené jsou klipy, které se připevní na hranoly a do nich se následně prkna zaklapnou. Tím se zajistí rovnoměrné mezery mezi prkny a zabrání se jejich kroucení. Další možností je montáž vruty přímo skrz prkna do hranolů. V tomto případě je nutné předvrtat otvory, aby se zabránilo praskání dřeva.

Po montáži je vhodné terasu očistit a ošetřit ochranným olejem nebo lazurou. Tím se prodlouží její životnost a zachová se její pěkný vzhled.

Povrchová úprava terasy

Povrch terasy je vystavený nepříznivým vlivům počasí, proto je důležité zvolit odolnou a nenáročnou povrchovou úpravu. Mezi oblíbené materiály patří dřevo, dlažba a beton. Dřevo působí útulně a hřejivě, vyžaduje ale pravidelnou údržbu, jako je olejování nebo lakování. Dlažba je odolnější a snadno se čistí, je ale chladnější na dotek. Beton je moderní a nenáročný materiál, který umožňuje různé barevné a strukturované úpravy. Před výběrem povrchu je důležité zvážit styl domu, rozpočet a nároky na údržbu.

Údržba dřevěné terasy

Dřevěná terasa je krásným doplňkem každého domova, ale vyžaduje pravidelnou údržbu, aby si zachovala svůj vzhled a funkčnost. Frekvence údržby se liší v závislosti na druhu dřeva a jeho povrchové úpravě. Obecně platí, že terasu byste měli čistit alespoň dvakrát ročně – na jaře a na podzim. K odstranění nečistot a listí použijte smeták, vysavač nebo zahradní hadici s nástavcem na čištění teras. Vyhněte se vysokotlakým čističům, které by mohly poškodit dřevo.

Povrchová úprava terasy, ať už se jedná o olej, lazuru nebo barvu, časem degraduje a je třeba ji obnovit. Před aplikací nového nátěru je důležité starý nátěr důkladně odstranit. K tomu můžete použít brusný papír, škrabku nebo chemický odstraňovač nátěrů. Po odstranění starého nátěru nechte terasu důkladně vyschnout a poté aplikujte nový nátěr dle instrukcí výrobce. Pravidelná údržba prodlouží životnost vaší dřevěné terasy a zajistí, že si budete moci užívat její krásy po mnoho let.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: stavba

Autor: Jindra Novotná

Tagy: terasová prkna | terasové prkno